Listy do św. Mikołaja

Czy warto napisać list do prawdziwego świętego Mikołaja? Oczywiście, że tak! Oficjalna poczta świętego Mikołaja znajduje się w Laponii, w jedynej na świecie wiosce świętego Mikołaja. W okresie przedświątecznym dociera tu nawet 30 tysięcy listów dziennie.

Uczniowie piątej klasy gimnazjum Elizy Orzeszkowej rownież postanowili napisać list do świętego Mikołaja i przy okazji sprawdzić czy naprawdę istnieje? Świąteczna Poczta Św. Mikołaja działa w wielu państwach. My postanowiliśmy wysłać listy do dwóch miejsc.

Do świętego Mikołaj w Rovaniemi, w Laponii w północnej części Finlandii.  To tutaj segregowana jest rekordowa liczba listów, jakie przychodzą do świętego Mikołaja. Co ciekawe, nie pracują tu zwykli urzędnicy. Przesyłki sortowane są przez elfy, które ponadto przystawiają stemple i odpowiadają na maile.

Ale Święty Mikołaj ma też adres… w Polsce! Na Śląsku od wielu lat istnieje Biuro Świętego Mikołaja. Znajduje się ono w Srebrnej Górze. Piątacy wysłali więc swoje życzenia i do biura św. Mikołaja w Polsce.

Pisanie listu do  św. Mikołaja, spowodowało, że  oczekiwanie na święta stało się wyjątkowe i wspaniałe. Samo pisanie listu dało uczniom wiele uciechy, ale równie wzniosłym i niecodziennym doświadczeniem stało się naklejanie na kopertę znaczka, adresowanie i wrzucanie listu do skrzynki.

A teraz niecierpliwie czekamy na odpowiedź od Świętego Mikołaja!

Warto też pamiętać, że w Boże Narodzenie możemy śledzić trasę Świętego Mikołaja. Taką informację zamieszczają portale, które pokazują trasy lotów samolotów w czasie rzeczywistym. Wystarczy skorzystać z NORAD Tracks Santa (https://www.noradsanta.org/en/) bądź Google Santa Tracker, które umożliwiają śledzenie trasy św. Mikołaja.

Wesołych Świąt!

Wychowawczyni 5 klasy