Gra warta piernika, czyli Maurycy i kolędnicy

21 grudnia bieżącego roku uczniowie piątej klasy Gimnazjum Elizy Orzeszkowej mieli okazję obejrzeć niesamowity spektakl świąteczny Kujawsko-Pomorskiego Teatru Muzycznego “Gra warta piernika, czyli Maurycy i kolędnicy”.

Ta współczesna wersja dickensowskiej „opowieści wigilijnej” o cudzie świąt Bożego Narodzenia została wystawiona w Domu Kultury Polskiej w Wilnie.

Dla Maurycego, właściciela niewielkiej piekarni, sklep to całe jego życie. Wraz z przyjaciółmi – zarozumiałym Kotem, sympatyczną panią Halinką i córką Julką wypiekają pyszne pierniki według sprawdzonej, domowej receptury. Jednak interes idzie nie za dobrze. Naiwność i prostoduszność Maurycego doprowadzają piekarnię na skraj bankructwa Czy wszystko skończy się dobrze? W końcu zbliżają się święta, a wraz z nimi szansa na wigilijny cud.

W przedstawieniu spóbowaliśmy toruńskich pierników i usłyszeliśmy nowe aranżacje popularnych pastorałek Wandy Chotomskiej.  Na początku spektaklu  nieprzypadkowo więc  przywitała dzieci sama Wanda Chotomska.

Końcowym akordem spektaklu i miłą niespodzianką stały się również prezenty od św. Mikołaja.

Zdaniem uczniów był to wspaniale i twórczo spędzony czas. Ciepła, pełna przekornego humoru muzyczna opowieść o sile dobrych uczynków, energetyczna gra aktorska,  zaskakująca, bardzo dynamiczna  choreografia,  magiczne kostiumy i dziesięć porywających muzycznych utworów   podbiły serca  młodych widzów na sali i sprawiły, że  spektakl  został w pamięci na długo po wyjściu z teatru.

Wychowawczyni piątej klasy