33 Międzynarodowa Parafiada Dzieci i Młodzieży

Uczniowie gimnazjum mieli zaszczyt uczestniczyć w 33 Międzynarodowej Parafiadzie Dzieci i Młodzieży. To był tydzień parafiadowych wyzwań, rywalizacji i formacji, czas na rozwój fizyczny, intelektualny i duchowy – być może nie byłoby w tym nic wyjątkowego, gdyby nie fakt, że na Parafiadzie wszystko się działo w jednym miejscu i w tym samym czasie, jednocześnie. Przez cały tydzień kształciło się serce uczestników – cnotami, umysł – naukami, a ciało – ćwiczeniami. A dzięki śp. o. Józefowi Jańcowi, twórcy ruchu parafiadowego wiemy, że ruch rzeźbi umysł, serce i ciało.
  Parafiada to tygodniowe święto sportu, kultury i wiary. Każdy mógł wybrać sposób przeżywania parafiadowej radości odpowiedni dla siebie. W sportowych zawodach często pojawiało się: hurraaaa – udało się, występującym na scenie – oklaski publiczności. Dla wierzących bardzo ważne – życzliwe pozdrowienie: szczęść Boże! Parafiada trwała na terenie SGGW (Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego) w Warszawie. Na zakończenie odbyła się Msza Święta przy grobie o. Józefa Jońca SP w Świątynia Opatrzności Bożej.
  Uczestnicy gimnazjum im E. Orzeszkowej podczas 33 Międzynarodowej Parafiady Dzieci i Młodzieży wykazali się we wszystkich dziedzinach: sportowych, kulturalnych, religijnych, plastycznych. Każdy popisał się swoimi umiejętnościami.
Uczniowie aktywnie uczestniczyli w różnych dyscyplinach sportowych: ringo, warcaby, szachy, skok w dal, rzut palantówką, bieg na 60 m. Udało się wywalczyć miejsca czołowe.
Ringo:
Dominika Staševska – I miejsce (kategoria Młodzicy)
David Tarasevič – I miejsce (kategoria Młodzicy)
Emilija Tomaševičiūtė – II miejsce (kategoria Juniorzy)
Marijana Zablocka – IV miejsce (kategoria Młodzicy)
Warcaby:
Honorata Tarasevič – III miejsce (kategoria Juniorzy)
Edgardas Kazimirėnas – III miejsce (kategoria Juniorzy)
Milana Bojarin – IV miejsce (kategoria Juniorzy)
Edvin Milevskij – V miejsce (kategoria Juniorzy)
Szachy:
Ana Katažyna Gičkina – III miejsce (kategoria Młodzicy)
Rzut palantówką:
Dominika Staševska – III miejsce (kategoria Młodzicy)
Nie mniej aktywni byli również opiekunowie drużyny, również uczestniczyli w zawodach sportowych, i uzyskali miejsca czołowe i zostali udekorowani dyplomami, a m.in.:
Ringo:
Vadim Gičkin – I miejsce (kategoria Opiekunowie)
Liana Skarina-Gičkina – II miejsce (kategoria Opiekunowie)
Warcaby:
Janina Bukina – I miejsce (kategoria Opiekunowie)
Skok w dal:
Vadim Gičkin – I miejsce (kategoria Opiekunowie)
Liana Skarina-Gičkina – III miejsce(kategoria Opiekunowie)
Pchnięcie kulą:
Liana Skarina-Gičkina – II miejsce (kategoria Opiekunowie)
W dziedzinie teatru i świątyni uczniowie gimnazjum także wykazali się na wysokim poziomie. Z honorem reprezentowali swoje gimnazjum. Udało się uzyskać miejsca czołowe w następujących konkursach:
Turniej recytatorski – Poezja Marii Konopnickiej
Patrycja Vrublevskaja – I miejsce (kategoria Młodzicy)
Konkurs piosenki: Muzyka moim życiem
Ana Katažyna Gičkina – I miejsce (kategoria Młodzicy)
Katažyna Bukina – wyróżnienie (kategoria Młodzicy)
Konkurs plastyczny: Plastyczna realizacja słów Marii Konopnickiej: “Tylko miłość jest siłą co złagodzić może ból świata”:
Marijana Zablocka – I miejsce (kategoria Młodzicy)
Viktorija Koženevskaja – I miejsce (kategoria Juniorzy)
Milana Bojarin – II miejsce (kategoria Juniorzy)
Konkurs plastyczny: Życie i dzieło Pijara Stanisława Konarskiego:
Viktorija Koženevskaja – I miejsce (kategoria Juniorzy)
Agata Kovalevska – II miejsce (kategoria Młodzieżowcy)
Sylvija Višnevskytė – IV miejsce (kategoria Młodzieżowcy)
  Po 7-dniowej parafiadzie, był zorganizowany obóz, podczas którego trwały warsztaty, odbywały się wycieczki. Udało się zwiedzić dużo miejsc zabytkowych w Warszawie, a m.in: Starówka Warszawy, zwiedzanie kościoła p.w. Św. Jana, Muzeum Powstania Warszawskiego, poznaliśmy najstarszy kościół p.w. Św. Katarzyny w Warszawie, Matki Bożej na warszawskich Siekierkach, zaliczone również zostało Muzeum Kopernika, Narodowy Instytut Audiowizualny, Łazienki Królewskie, Wilanowo. Podczas obozu parafiadowego uczniowie uczestniczyły w warsztatach historycznych, integracyjnych. Uczestnicy mieli okazję również wybrać się do kina. Na wszystkie wycieczki poruszali się transportem miejskim, metrem i autobusami. Udało się wybrać także na basen, gdzie była możliwość nauczyć się poprawnej techniki pływania, skakania do wody. Wycieczka edukacyjna do Kazimierza Dolnego dla uczniów była pełna kolejnych wrażeń i przeżyć. Podczas niej poznaliśmy historię miasta, pływaliśmy statkiem po Wiśle, podziwiając piękno terenów Kazimierza Dolnego. 2-tygodniowy pobyt w Warszawie przyniósł wiele nowych przyjaźni, przeżyć. Uczniowie wykazali swoje zaangażowanie we wszystkich dziedzinach, byli pełni nowych wrażeń. W nagrodę za aktywny udział uczestnicy otrzymali pamiątki od Stowarzyszenia Parafiady im. św. Józefa Kalasancjusza.
przyg.: Liana Skarina-Gičkina, nauczycielka nauczania wczesnoszkolnego