Przyjaźń  w ludowym rytmie

8 maja 2024 roku w naszej szkole odbyła się konferencja uczniowska pt.: ”Litwa etnograficzna”. Uczestnicy z trzech szkół przedstawili  ciekawe i pomysłowe prezentacje na temat różnych dziedzin kultury etnograficznej Litwy. Uczniowie wileńskiego progimnazjum Sofii Kovalevskiej  zaprezentowali temat: „Historyczny rozwój kultury etnograficznej na Litwie”, przedstawiciele giimnazjum Stanislovo Rapolionio z Ejszyszek opowiedzieli z kolei o litewskich symbolach ludowych, natomiast uczniowie naszego gimnazjum zaprezentowali temat  obecności  kultury etnograficznej  we współczsnej litewskiej modzie, muzyce i sporcie. Ciekawe zajęcia dla uczestników projektu przygotowała kierowniczka i eduatorka Centrum Imprez w Białej Wace pani Anna Woronecka – pokazując w jaki sposób można wykonać własnoręcznie bransoletkę przyjaźni z muliny.  Każdy uczestnik projektu otrzymał więc bransoletkę, która pozwoliła lepiej się poznać i nawiązać przyjacielskie kontakty. Spotkanie minęło w przyjaznej i ciekawej poznawczo atmosferze.

Konferencja była inauguracją międzyszkolnego projektu “ETNO – Lietuva”, którym biorą udział uczniowe piątych i szóstych klas naszej szkoły. Celem przedsięwzięcia, organizowanego przy wsparciu Departamentu Mniejszości Narodowej,    jest wspieranie  rozwoju kultur mniejszości narodowych na Litwie.  W ramach projektu czeka nas jeszcze wiele ciekawych podróży i spotkań.