Historia gimnazjum

Z historii szkoły

Lata szkolne mijają bardzo szybko i zostawiają wiele wrażeń i wspomnień. Dla wielu są to najpiękniejsze lata życia. A jak wyglądały początki naszej szkoły, która dla wielu pokoleń uczniów była i jest drugim domem?

Rok 1950. W miejscu, gdzie obecnie znajduje się miasteczko Biała Waka, rozciągają się majestatyczne sosnowe lasy. I oto po znalezieniu bogatych torfowisk powstaje miasteczko, a razem z nim rodzi się nowa szkoła, której budownictwo zostaje zakończone w 1955 roku. Jest to szkoła siedmioletnia, w której uczy się 179 uczniów.

W roku szkolnym 1955/1956 liczba uczniów zwiększa się do 191. Oprócz zwykłych lekcji szkoła proponuje zajęcia w różnorodnych kółkach zainteresowań. Przedmioty są wykładane w językach rosyjskim i litewskim.

Pierwszoklasiści, uczący się w języku polskim, pojawiają się w Białej Wace dopiero w 1980 roku, gdy szkoła w Mikaszunach zostaje zamknięta.

W 1985 roku po zamknięciu polskiej szkoły początkowej w Rudnikach do szkoły w Białej Wace zaczynają uczęszczać uczniowie z Rudnik.

W 1977/78 roku szkolnym zawdzięczając staraniom dyrektora szkoły Jerzego Grygorowicza do szkoły zostaje dobudowana obszerna dobudówka, w której obecnie mieści się szkoła średnia imienia Elizy Orzeszkowej.

W 1992 r. oddziela się szkoła z litewskim językiem nauczania. Szkoła nr.1 nieustannie tętni życiem. Uczniowie pilnie poznają tajniki wiedzy, rozwijają swe zdolności, kształtują światopogląd (za okres od 1987 roku do 1997 roku wiedza pięciu uczniów została wynagrodzona srebrnymi medalami). Treściwe jest również życie kulturalne szkoły. Uczniowie dużo podróżują, zwiedzają wiele ciekawych miejsc na Litwie i poza jej granicami: Brześć, Chatyń, Kowno, Połągę, Wilno, Warszawę, Szczecin, Wschowę, Białystok, Suwałki, Julinki itd.

Kierownictwo szkoły

W ciągu 50 lat szkołą kierowali dyrektorzy:

Mikołaj Ustiużanin

Oktiabr’ Bogdanow

Regina Walunaite

Zenonas Tartiłas

Witas Baniawiczius

Gintautas Pakalnis

Iraida Kuczina

Najdłużej szkołą kierowali i kierują:

Jerzy Grygorowicz  (1975-1995)

Mirosława Szostak   (1995- do dzisiejszego dnia)

Opis sztandaru gimnazjum

Motto: „Im więcej naród jest oświecony, tym wyżej ceni tych, którzy mu światło przynoszą.”

Słowa Elizy Orzeszkowej, Patronki gimnazjum, słynnej powieściopisarki, pozytywistki, są dzisiaj szczególnie aktualne, gdyż zachęcają uczniów do odkrywania i pogłębiania wiedzy, do doskonalenia się.

Symbole: W centralnej części znajduje się wizerunek Patronki szkoły – Elizy Orzeszkowej. Postać Patrona zobowiązuje do przejmowania zasad, jakimi kierowała się w życiu. Jej cechy charakteru – to gotowość do wyzwań współczesności, propagowanie zasad demokracji, ambitna praca na rzecz rozwoju nauki i oświaty. Podobna działalność społeczna na rzecz kształcenia młodego pokolenia jest kontynuacją placówki szkolnej.

Awers sztandaru przedstawia symboliczny wizerunek trzech sylwetek, który oznacza dążenie do wiedzy poprzez kreatywność, twórczość oraz ciągłe wzrastanie. Otwarta księga – atrybut edukacji szkolnej, symbolizuje wiedzę
 i mądrość.

Barwy: Sztandar jest koloru zielonego, który oznacza harmonię, nadzieję oraz samo życie. Kolor biały – to najjaśniejsza z barw. Symbolizuje odnowę życia i potrzebę doceniania. Kolor czarny, zarys wizerunku patronki, symbolizuje powagę i rozwagę, z jaką społeczność naszego gimnazjum podejmuje wszystkie ważne dla rozwoju decyzje.

Hymn gimnazjum im. Elizy Orzeszkowej w Białej Wace

Piękna nasza Wileńszczyzna,
Więc pokochać ją jest za co,
Lecz najpiękniej, każdy przyzna,
To jest u nas – w Białej Wace.
Gdy witamy się ze szkołą
Z werwą, śmiechem i ochotą,
Świat rozkwita nam wokoło,
Chociaż jesień sypie złoto.

Refren: Gdy masz w piersi serce młode,
Z przyjacielem cenisz zgodę,
Wstań w szeregu obok nas!
Niech rozbłyśnie świat uśmiechem
I rozdźwięczą pieśni echem –
– To młodości naszej czas!

Tu najpiękniej się marzyło,
Tu mijają lata młode,
Tu przychodzi pierwsza miłość,
Daje skrzydła przyjaźń, zgoda.
Uczeń tu z nauczycielem
Co dzień wita się, jak z bratem,
Swym uśmiechem się podzieli,
Wspólnym troskom figla spłata.

Refren: Gdy masz w piersi serce młode.

Autor hymnu: Aleksandr Śnieżko
20 listopada 2005 roku