ROBOTYKA w naszej szkole

Published: 2022-05-10

9 maja, poniedziałek, uczniowie klas 1 – IIIG rozpoczęli nietradycyjnie, uczestnicząc na zajęciach robotyki, wykorzystując środki finansowe „Kultūros pasas“. Robotyka łączy kilka dziedzin: programowanie, konstruowanie, sensorykę, automatykę, informatykę i mechanikę.

Uczniowie młodsi i starsi mieli za zadanie skonstruować robota, a potem za pomocą algorytmów, zaprogramować go tak, aby wykonywał określone czynności. To przede wszystkim kreatywna zabawa, która uczy logicznego myślenia, a ponadto pokazuje zależności między poszczególnymi działaniami.

Zajęcia z robotyki odbywały się w grupach, a to dlatego, że na wielu etapach budowania i programowania robota, niezbędna jest współpraca. Do swojej dyspozycji miały zestaw klocków, komputer i wsparcie merytoryczne prowadzącego. Roboty wyposażone były w czujniki elektromechaniczne, które połączone z komputerem. To dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu mogły one wykonać określone ruchy. Podczas zajęć wychowankowie uczyli się, iż komputer oraz roboty są narzędziami, którymi można sterować.

Myślę, że warsztaty z robotyki dla dzieci to przede wszystkim sposób na kreatywne spędzenie czasu oraz na naukę po przez zabawę.

J. Bukina, nauczycielka klas początkowych