Śladami nekropolii żydowskich

Published: 2021-06-15

W ramach projektu przedmiotowego “Nekropolia żydowskie w re jonie solecznickim” zorganizowaliśmy lekcję w terenie. Wyruszyliśmy do Ejszyszek, gdzie przed II wojną światową było największe skupisko Żydów w rej.solecznickim. Żydzi trudnili się handlem ,dlatego ich domy są w pobliżu placu targowego. Stąd też zaczęliśmy wycieczkę z p. Vytautasem Dajlidką. W 1941r. 25-26 września faszyści  dokonali zbrodni, mordując wszystkich mężczyzn, kobiet, dzieci i starców, liczba ich przekraczała 5 tys.

Byliśmy na miejscu mordu Żydów w Jaszunach w lesie wsi Lenkiszki. Tutaj w czasach wojny wszystkich Żydów z okolicznych wsi więziono w pałacu. W 1941r. we wrześniu dokonano egzekucji na ok. 600 osobach pochodzenia żydowskiego.

Interesującym faktem jest, że szkół żydowskich w Ejszyszkach było dwukrotnie więcej niż polsko-litewskich. Zachowały się do dzisiaj domy żydowskie o charakterystycznej budowie, a także rozsypujący się budynek synagogi. Dowiedzieliśmy się, że odwiedzając nekropolia żydowskie, bierzemy ze sobą kamyk, jest to szacunek do zmarłych.

Uczniowie klasy 8