Zofia Kuczyńska – wielki człowiek i nauczyciel

Published: 2016-08-26

Zofia Kuczyńska – wielki człowiek i nauczyciel

24 sierpnia odeszła do wieczności wieloletnia nauczycielka i człowiek o szczerym i szlachetnym sercu – pani Zofia Kuczyńska. Przyjechała do Rudnik jako młody specjalista z Białorusi, zostawiając tam rodziców
i znajomych. 30 lat dzieliła swoją wiedzę dla młodych rudniczan, bowiem tam w szkole początkowej pracowała od 1956 roku aż do wyjścia na emeryturę. Szkoła w Rudnikach była filią obecnego gimnazjum im. Elizy Orzeszkowej w Białej Wace. Znajdowały się tam klasy początkowe i uczyły się dzieci wyłącznie z polskich rodzin. Pani Zofia była nauczycielką, która w niełatwych czasach działała na rzecz zachowania polskich klas. Jej praca na niwie polskości była powodem zmartwień wielu urzędników w tamtych latach. Obecnie, kiedy szkoła boryka się z podobnymi problemami, pani Zofia była dla nas dobrym przykładem w zachowaniu polskiej szkoły i swej tożsamości narodowej. Chętnie dzieliła się wspomnieniami
o szkole, gdy ją odwiedzaliśmy,  z wielką dokładnością potrafiła opowiadać o szkole, uczniach, wspominała jak urzędnicy z „rajspołkomu“ wymagali, żeby podczs przerw rozmawiano z dziećmi po rosyjsku, szykując w taki sposób do szkoły rosyjskiej, p. Zofia kategorycznie odmówiła to czynić.
       Po odejściu na emeryturę nadal żyła wspomnieniami o szkole, zawsze była otwarta na rozmowę, bardzo ciepło wspominała swych wychowanków i cieszyła się, że ją pamiętają, szczególnie na Białorusi, bo tam pracowała niedługo, tylko 3 lata, a potrafiła zostawić swój ślad. Natomiast w naszej szkole pozostawiła wielki, niezatarty ślad, bo jako pedagog wobec dzieci zawsze działała przyjaźnie i życzliwie, jako człowiek była rozsądną, zrównoważoną i cierpliwą osobą. Była nauczycielem z powołania, obdarzona szczególnym darem wychowawczym, więc potrafiła wychować niejedno pokolenie sumiennych, rzetelnych ludzi. Cześć Jej Pamięci.