Wycieczka klas początkowych

Published: 2016-06-03

27 maja początkówka z gimnazjum im. E. Orzeszkowej miała nietradycyjny dzień. W celu realizacji projektu „Mūsų vietovės gyventojų profesijos” uczniowie udali się na pogranicze do Tribonys.

Na pograniczu czekał na nas starszy specjalista straży granicznej, kapitan Daniel Bojarin, który pomógł zorganizować te spotkanie. Wraz ze swoimi współpracownikami zapoznał nas z pracą straży granicznej, opowiedział  co musi umieć pracownik, jakie funkcje pełni, a także jakie niebezpieczeństwa mogą napotkać. Poznaliśmy ich czworonogiego pomocnika, który wspaniale wykazał swoje umiejętności:  posłusznie wykonywał komendy kynologa, udowodnił, że umie zatrzymywać napastnika, wykazał swoje umiejętności panowania nad emocjami.
     Spotkanie zakończyliśmy wspólnym zdjęciem.
   W drodze powrotnej zwiedziliśmy dwór w Jaszunach.  Podziwialiśmy pięknie wyremontowany pałac.  Uczniowie spacerując po komnatach wzbogacili wiedzę z historii swego kraju. Przypomnieli o najpotężniejszym rodzie ówczesnej Litwy – rodzie  Radziwiłłów. W muzeum  pałacu dowiedzieli się o rodzinie Balińskich i Śniadeckich i o tym, że pałac był ważnym ośrodkiem kulturalnym, stale goszczącym pisarzy, poetów i profesorów uniwersyteckich.
      Dzień był bardzo nasycony i urozmaicony.
      Do domu wróciliśmy zmęczeni i zadowoleni z bagażem rozmaitej wiedzy.

Nauczycielka klas początkowych Czesława Orłowska