Realizacja projektu edukacyjnego Tropem Niepodległości przez społeczność Gimnazjum E. Orzeszkowej w Białej Wace

Published: 2018-11-13

Rok szkolny 2018/2019 Gimnazjum E. Orzeszkowej rozpoczęło  od projektu edukacyjnego  Tropem Niepodległości. Projekt ten jest skierowany do uczniów, nauczycieli  jak również całej społeczności lokalnej, gdyż ogólnym celem projektu jest upamiętnienie jubileuszu 100-lecia Niepodległości oraz rozwinięcie u społeczności gimnazjum kompetencji kluczowych w zakresach: historycznym, językowym, przyrodniczym i społecznym.

Więc w ramach realizacji  projektu już 13 września odbyliśmy  pieszy rajd patriotyczny do Puszczy Rudnickiej, gdzie uczniowie oddali cześć pamięci bohaterom, a w miejscach upamiętniających historię Powstania Styczniowego zapłonęły zapalone przez młodzież znicze.

22 października wzięliśmy aktywny udział w akcji   Zapal znicz bohaterom! Zebrane znicze zapłonęły  na grobach bohaterów w Rudnikach, Starych Macelach, Popiszkach oraz w Puszczy Rudnickiej.

9 listopada odbyliśmy uroczysty pochód   ulicami miasta.Także całą społecznością  gimnazjalną  wzięliśmy  udział w akcji   Cała Polska i Kresy śpiewają Hymn Polski.

9 listopada w Sali Imprez w Białej Wace  mieliśmy uroczystą akademię z okazji Narodowego Święta Niepodległości  pt. Droga do wolności na pamiątkę 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Akademia przede wszystkim miała  przypomnieć  czasy walki o niepodległość , ale także wzbudzić w nas refleksje czym dla nas dzisiaj jest wolność. Uczniowie   recytowali wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne. Zespół ludowej pieśni Lałymka zaśpiewał piosenki, które pozwoliły  zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość. Ten uroczysty dzień dla wielu był lekcją historii i patriotyzmu. Obecna na akademii wicemer rejonu solecznickiego p. Jadwiga Sinkiewicz  podkreśliła ważność chwili oraz złożyła wszystkim życzenia z okazji Święta Niepodległości.

11 listopada rozpoczęliśmy swoje uroczyste przygody ceremonią wciągnięcia na maszt flagi Polski przy budynku starostwa w Białej Wace. Następnie razem z młodzieżą białowackiego gniazda ,,Sokół“, udaliśmy się na Rossę, gdzie wszyscy Polacy Litwy połączyli się w jedną rodzinę i oddali hołd twórcy niepodległego państwa polskiego – Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu.

To tylko część  działań, którą udało się nam zrealizować. Przez cały okres trwania projektu   uczniowie pracowali nad  Aleją Wolności, tworzyli biżuterię patriotyczną, śpiewali dla wolnej Polski, brali udział w konkursach i zajęciach twórczych, angażując rodziców i dziadków do współpracy.

Informacja Gimnazjum im. E Orzeszkowej w Białej Wace