Zapoznanie z historią naszego rejonu

Published: 2018-02-19

Urzeczywistniając szkolny projekt poświęcony 100- leciu odzyskania Niepodległości Litwy ,,Naprawdę kocham Litwę”, 13 lutego udaliśmy się na wycieczkę po miejscowościach historycznych naszego rejonu Dziewieniszek, Poszków, Norwiliszek.

Najpierw przyjechaliśmy do Poszków, gdzie spotkał nas przewodnik p. I. Kuprijanas. Trochę byliśmy zawiedzeni, ponieważ byliśmy umówieni z przewodniczką, która miała nam opowiadać w języku polskim. Dlatego wszystkie wiadomości były wysłuchane w języku państwowym. Przewodnik zaprowadził nas do Centrum Informacyjnego Dziewieniskiego Historycznego Parku Regionalnego. Tutaj oglądaliśmy ekspozycje muzealne. Usłyszeliśmy dużo ciekawych legend  o kamieniach pomnikach przyrody. Jadąc autobusem na polu z dala widzieliśmy dwa kamienie z mitologii o muzykantach Jankielu i Jankieluku. Podziwialiśmy stary dąb w Grybiszkes, który ma około 1200 lat. Zrobiliśmy przy nim pamiątkowe zdjęcie. Jadąc dalej przez okna autobusu mogliśmy podziwiać inne pamiątki starożytności – kurhany ( pilkapiai).

Droga dalej prowadziła nas do klasztoru w Norwiliszki. Klasztor obecnie jest obiektem rekreacyjnym. Pooglądaliśmy z zewnątrz piękno zamku.

Jeszcze raz chcemy podziękować panu przewodnikowi za treściwe opowiadanie zwiedzanych miejsc.

Przewodnik zapoznaje nas z trasą wycieczki

Teczka, z którą uczniowie dawniej chodzili do szkoły

Pamiątkowe zdjęcie przy starym dębie

Wędrujemy