Lekcja poza murami szkoły

Published: 2017-10-03

We środę, a dokładnie 28 września, pojechaliśmy z klasą na dwugodzinową wycieczkę klasową albo nietradycyjną lekcję języka polskiego do pobliskich Jaszun. W wycieczce brały udział dwie klasy IG oraz IVG. Miejscem docelowym naszego wypadu był Dwór Balińskich, w którego salonach rozbrzmiewała poezja znanego polskiego poety, Juliusza Słowackiego,  w wykonaniu prawdziwych aktorów Arturasa Varnasa i Karoliny Elżbiety Mikolajūnaitė. Obejrzeliśmy kompozycję poetycko-muzyczną, gdyż w przerwach, między recytacją,  słuchaliśmy pięknego śpiewu autorki i kompozytorki tekstów śpiewanych, Daivy Steponavičienė – Rugiaveidė. Poznaliśmy też litewskiego współczesnego poetę J.Žitkauskasa. Przy okazji zwiedziliśmy część ekspozycji dworku oraz zabytkowy park.

Dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek o J.Słowackim, jego pierwszej miłości. Podziwialiśmy głos recytatora, dykcję i aktorską postawę. Lekcja ta nauczyła nas wsłuchiwać się w teksty wierszów, sztukę postawy scenicznej. Większość moich kolegów podziwiała cudowny głos śpiewaczki.

Chętnie wróciłabym do pałacu, aby dowiedzieć się o jego właścicielach M.Balińskim i J.Śniadeckim, a także dyrektor pałacu zapraszał zgłębić wiedzę o J.Słowackim. To była doskonała lekcja literatury, historii i kulturoznawstwa.

Sprawozdanie z lekcji napisały M.Urgalewicz i O. Kamarauskaitė

IVG klasės mokinių refleksija

Saulėtą rugsėjo 27- osios  vidudienį lankėmės Jašiūnų dvare, kur  vyko  J. Slovackio kūrybos skaitymai lenkų ir lietuvių kalbomis. Tai edukacinis renginys, kurio metu ne tik turėjome galimybę išgirsti  poetinį  žodį dviem kalbomis, bet ir pasiklausyti gražių liaudiškų dainų intarpų, bylojančių apie Tėvynės dvasios savitumą, primenančių, kokia ji svarbi, ypač jei jos netenkama...

IV G klasė