Edukacyjny wypad początkówki

Published: 2017-05-15
 W ramach realizacji  projektu klas początkowych ,,Poznajemy zawody mieszkańców naszych miejscowości”, zaplanowaliśmy wycieczkę, której celem było zapoznanie dzieci z pracą ludzi na lotnisku i jego działalnością.
Przy okazji zwiedziliśmy też Ostrą Bramę oraz cmentarz na Rossie.
 Czwartek 11 maja na długo pozostanie w naszej pamięci, jako jeden z tych niezwykłych dni obfitujących w moc wrażeń. Z samego rana wsiedliśmy do autokaru, który zawiózł nas pod Ostrą Bramę. W milczeniu po schodach weszliśmy do Kaplicy Ostrobramskiej. W skupieniu podziwialiśmy cudowny obraz Matki Miłosierdzia. W tym czasie odbywała się msza poranna, więc musieliśmy zachowywać się grzecznie.
 Przerabiając program nauczania początkowego ze środowiska, zapoznajemy się z różnymi religiami,  dlatego wstąpiliśmy do cerkwi św. Ducha, gdzie podziwialiśmy bogato zdobione wnętrza.
 Następnie udaliśmy się na wileńskie lotnisko. Przy głównym wejściu spotkaliśmy panią przewodnik. Ona zaprowadziła nas na piętro do Sali, od której rozpoczęliśmy naszą wędrówkę. Na początku poszliśmy na punkt kontroli bezpieczeństwa. Tam każdy musiał zdjąć wierzchnie okrycie, torebkę i  poukładać w specjalne skrzyneczki, następnie przejść przez specjalną bramkę. Pani przewodniczka objaśniła, czego nie należy wnosić na pokład samolotu. Następnie przeszliśmy do odpowiedniej bramki, skąd wyszliśmy na lotnisko. Tam czekał na nas wycieczkowy autobus. Zostaliśmy  zaopatrzeni w specjalne kamizelki, by zwiedzać lotnisko. Mieliśmy okazję zobaczyć samoloty lądujące, startujące, jak wieziono bagaże z samolotu, tankowanie paliwa do samolotów, prace robotników na lotnisku. Pojechaliśmy następnie oglądać specjalistyczne wozy strażackie, służące do gaszenia pożaru samolotu. Zapoznaliśmy się z umundurowaniem strażaka, mogliśmy je nawet przymierzyć. Wrażenie zrobiła wielkość wozów strażackich. Dzieci mieli możliwość wsiąść do takiego wozu, aczkolwiek nie było to łatwe.
 Szybko zleciał nam czas. Musieliśmy już wracać. Myślę, że była to jedna z najciekawszych naszych wycieczek. W drodze powrotnej zafascynowani wycieczką pierwszacy marzyli, by kiedyś pracować na lotnisku.

Starszy nauczyciel klasy 1  Leonarda Markielewicz