UCZNIOWIE GIMNAZJUM ELIZY ORZESZKOWEJ POZNAJĄ SWOJE OKOLICE

Published: 2017-04-06
            Aby wzbogacić wiedzę uczniów o otaczających nas okolicach, w dniu 6 kwietnia wyruszyliśmy na wycieczkę do muzeum malarki ludowej Anny Krepsztul, które znajduje się nieopodal naszej miejscowości, we wsi Taboryszki. Bardzo mile nas powitała dyrektor muzeum pani Danuta Mołoczko, która opowiedziała o twórczości malarki, o jej niełatwym życiu. Przechodząc z jednej sali do drugiej podziwialiśmy nie tylko talent, ale i głęboką siłę ducha i wiarę malarki. Obrazy Jej promieniują ludzką dobrocią, ciepłem i pięknem otaczającego świata. Doznaliśmy niezapomnianych przeżyć, które na długo pozostawią w pamięci czar wspaniałych prac malarki. Następnie odwiedziliśmy grób i zapaliliśmy znicze.
          Wycieczka nie byłaby zrealizowaną w całości, gdyby nie zawitalibyśmy do Republiki Pawłowskiej koło Turgiel. Obejrzeliśmy resztki ścian i fundamenty zabudowań dworskich, które są niemym świadkiem historii sprzed 250 laty. Towarzyszące uczniom panie opowiedziały o powstaniu i upadku Republiki Pawłowskiej. Swój pobyt uczniowie upamiętnili na zdjęciach, ponieważ będą uczestniczyć w konkursie "Republika Pawłowska - powstanie i upadek", który organizuje Solecznicki Oddział Rejonowy Związku Polaków na Litwie.
        Przeżycia i emocje, które towarzyszyły dzieciom  podczas wycieczki, na pewno wpłyną na trwałość zdobytej wiedzy oraz na uwrażliwienie dzieci od najmłodszych lat na piękno otaczającego świata.

Janina Gaidienė, nauczycielka klas początkowych