Uroczystość pasowania pierwszaków na czytelników

Published: 2017-04-04
    31 marca  najmłodsi uczniowie naszej szkolnej społeczności zostali czytelnikami biblioteki szkolnej. Uroczystość odbywa się w drugim półroczu, wtedy, kiedy już dzieci potrafią czytać. Pasowanie jest dla dzieci wielkim przeżyciem. Uczniowie odświętnie ubrani z zainteresowaniem wysłuchali części artystycznej przygotowanej przez starszych kolegów z klasy 3 i 4.
   Na szkolnej scenie pojawił się Ludek Książkowy (P.Rutkiewicz,4kl.) i jego pomocnicy - Krasnale (M.Bojarin, 3 kl. i M.Staszewski, 4 kl.), którzy zapraszali różne bajkowe postacie. Zadaniem pierwszaków było odgadnięcie książkowych bohaterów. Dzieci świetnie znają bajki i znakomicie rozwiązywały baśniowe zagadki.
 Pierwszaki mogli aktywnie uczestniczyć w uroczystości: wysłuchali i powtarzali prośby Książki (D.Paczkowska), nauczyli sie krótkiego wierszyka.
   Zanim zostali pasowani, musieli przejść dwie próby, z którymi uczniowie klasy 1 świetnie sobie poradzili.  Pierwsza z nich polegała na rozwiązywaniu krzyżówki, hasłem której był wyraz -  CZYTELNIK. W drugiej z kolei musieli wykazać zdolności matematyczne, rozwiązać przykłady i z otrzymanych odpowiedzi ułożyć wyraz – BIBLIOTEKA.
   Na zakończenie wszyscy uczniowie złożyli uroczyste przyrzeczenie oraz otrzymali pamiątkowe dyplomy.Po nim zostali już pełnoprawnymi czytelnikami biblioteki szkolnej.
   Na  pożegnanie chórek zaśpiewał piosenkę ,,Dziś w bibliotece wielka zabawa“.
   Tak uroczyste przyjęcie uczniów do grona czytelników ma na celu propagowanie idei systematycznego czytania książek, a także ukazanie, że książka może być przyjemnym sposobem spędzania wolnego czasu.

Bibliotekarka Maria Bukina