Wycieczka do Grodna

Published: 2016-12-06
W piątek, 2 grudnia b. r., gdy za oknem prószył śnieżek, 40-osobowa grupa uczniów i nauczycieli wyruszyła na wycieczkę do Grodna, aby odwiedzić Dom-Muzeum Elizy Orzeszkowej, jak również jej ojcowiznę -  Milkowszczyznę.
O godzinie 11.00 dotarliśmy do Grodna, gdzie byliśmy spotkani przez przewodnika, który treściwie i z miłością opowiadał o Grodnie, o tych miejscach, które łączą nasze narody.

W Domu-Muzeum Elizy Orzeszkowej mieliśmy inną panią przewodnik, która z miłością mówiła o naszej patronce, o jej czynach na rzecz Grodna, o jej twórczości, podkreślając, że Eliza Orzeszkowa była królową polskiej prozy i szczerej prawdy. Byliśmy pod wrażeniem tak pięknego opowiadania, podczas którego usłyszeliśmy dużo nowych faktów o naszej pani Elizie.

Po zwiedzeniu Domu-Muzeum pojechaliśmy do Milkowszczyzny, do byłej podstawowej szkoły im. Elizy Orzeszko, gdzie teraz mieści się Centrum           Edukacji, którym kieruje p. Tatjana Sawenkowa, człowiek wielkiego serca, u której możemy się uczyć miłości do ziemi ojczystej oraz zaangażowania się do swojej pracy. Byliśmy bardzo serdecznie powitani chlebem i solą oraz opowieścią o dzieciństwie Elizy Orzeszkowej. Mile spędziliśmy czas przy wspólnych piosenkach i zabawach.

Po Milkowszczyźnie ponownie wróciliśmy do Grodna, gdzie złożyliśmy wieńce i zapaliliśmy znicze przy pomniku Elizy Orzeszkowej, jak również na grobie naszej Patronki, odmawiając wspólny pacierz i oddając hołd Jej pamięci.

Podsumowując, chcę się cieszyć tym, że cel naszej wycieczki został całkowicie zrealizowany, że każdy z nas tak naprawdę został bardziej podbudowany w patriotyzm. Każdy z nas –  nauczycieli, utwierdził się bardziej w tym, że działalność w szkole polskiej na Litwie na rzecz kształcenia  młodego pokolenia  musi być oparta na najważniejsze wartości ludzkie.
Niech słowa  naszej Patronki Elizy Orzeszkowej: „Miej serce jak najczystsze, oddawaj usługi jak największe ziemi i ludziom”, będą drogowskazem dla każdego z nas.

Dyrektor gimnazjum Mirosława Szostak