Obchody Dnia Patronki w gimnazjum

Published: 2016-11-30

Tegoroczne obchody Dnia Patronki w gimnazjum E.Orzeszkowej stały sie kolejna okazja do zgłębienia wiedzy uczniów o pisarce, kobiecie emancypowanej, czyli niezależnej i  jakże pragnącej miłości rodzinnej u boku bliskiej osoby.  Pewnie dlatego  kolejne Czytania  powieści „Nad Niemnem“  rozpoczęły klasy gimnazjalne od wątku miłosnego.  Wspólne czytanie jest naszym wielkim, wspólnym spotkaniem z klasyczną literaturą, pisaną pięknym polskim językiem. Jest to „bardzo ludzka" powieść. Eliza Orzeszkowa nie tylko opisała w niej wielką miłość, trzymającą w napięciu co do losów Justyny i Janka, ale przede wszystkim opisała w niej ludzką naturę. Ponieważ jest tam i miłość do Ojczyzny, ziemi rodzinnej, pieśni ludowych i krajobrazów nadniemeńskich, pamięć przodków, hołd zwycięzcom i zwyciężonym.  Jest wielki duch, kult człowieka czynu i pracy.

Organizator obchodów:  Janina Snarska