Nutiesėme draugystės tiltus

Publikuota: 2017-10-27

Spalio 26 dieną Baltosios Vokės Elizos Ožeškovos gimnazijoje šurmuliavo gausus būrys svečių iš Merkinės Vinco Krėvės gimnazijos. Svečiai atvyko susipažinti su Šalčininkų rajono istorinėmis kultūrinėmis vietovėmis ir tuo pačiu dalyvauti Tautinių mažumų departamento dalinai finansuojamo projekto  ,,Kultūros lobynai“ pristatyme.

Šio projekto pagrindinis tikslas - skatinti Lietuvos mokyklų skirtingomis mokomosiomis kalbomis tarpkultūrinį bendradarbiavimą bei dialogą,  ugdyti mokinių pilietiškumą. Projektas buvo pradėtas vykdyti dar pavasarį, kai susitarę su partnerine mokykla, stengėmės surinkti kuo daugiau medžiagos apie du kaimyninius rajonus.  Rugsėjo mėnesį mes lankėmės Merkinės V. Krėvės gimnazijoje, keliavome po Dainavos kraštą.

Atvykusius merkiniečius spalio 26 dieną sveikinome savo gimnazijoje. Po trumpo projekto veiklų pristatymo svečiai buvo pakviesti pakeliauti po Šalčininkų rajono žymias vietas. Šioje išvykoje svečius lydėjo E. Ožeškovos gimnazijos gimnazistės Gabrielė ir Evelina, kurios svečiams pasakojo apie jų lankomus objektus.

Pirmoji  vieta, kurią aplankėme, garsėjantis savo didinga istorija ir įspūdingu kraštovaizdžiu- Rūdininkų kaimas. XVI amžiuje pastatyta bažnyčia, menanti  Barboros Radvilaitės ir Žygimanto Augusto meilės istoriją, paminklas sukilėliams, akmenimis grįsta pagrindinė gatvė žavėjo mūsų svečius. Rūdninkų girios prieigose prisiminėme  tuos, kuriems ši giria amžiais buvo tapusi tikra užuovėja arba antraisiais namais saugančiais  nuo priešų. Čia kalbėjome apie toleranciją įvairių tautybių ir tikėjimų žmonėms, kurie amžino poilsio atgulę Rūdninkų  girios tankmėse.

Toliau keliavome į Jašiūnus. Lankėmės įspūdingame Balinskių dvare. Merinės V. Krėvės gimnazijos mokiniai turėjo galimybę pasižvalgyti po didingas šių rūmų menes, pasiklausyti pasakojimo apie XIX a. didikų gyvenimą.

Paulavos respublika buvo paskutinė mūsų išvykos vieta.  Mokiniai jau buvo girdėję apie čia kadaise gyvavusią valstybę valstybėje iš istorijos vadovėlių. Dabar patys galėjo pasižvalgyti po jos griuvėsius.

Sugrįžę į Baltąją Vokę, organizavome projekto pristatymą. Gimnazijoje skambėjo dzūkiška tarmė, buvo dainuojamos mūsų gyvenamo regiono liaudies dainos lenkų kalba. Merkiniečiai pamokė šokti savo tradicinį liaudies  šokį ,,Sukcinį“, kurio tarpukariu mokėsi į Merkinę atvykęs Lietuvos prezidentas A. Smetona. Pristatėme vieni kitiems surinktą medžiagą apie savo rajonus.

Esame patenkinti, kad šis projektas suartino dviejų Dzūkijos regione esančių gimnazijų bendruomenes. Realizuodami jį, pažinome tame pačiame regione gyvenančių skirtingų tautų kultūrą, tradicijas, turėjome galimybę pažinti žymias rajonų vietas.

Manome, kad ši draugystė užsimezgusi tarp Baltosios Vokės E. Ožeškovos ir Merkinės V. Krėvės gimnazijų yra tik pradžia tolimesnei mūsų veiklai ir bendradarbiavimui. Juolab, kad to nori tiek vienos tiek kitos gimnazijos bendruomenės.

Laima Narodovskaja

Baltosios Vokės E. Ožeškovos gimnazijos istorijos mokytoja, projekto vadovė